Községi Horgászegyesület Győrladamér

Sporthorgászat

Ajánlás a horgász fegyelmi büntetések mértékének meghatározásához

 

A Községi Horgászegyesület Győrladamér fegyelmi eljárás keretében kiszabható fegyelmi büntetések fajtáit és mértékét a 3. §-a határozza meg.

 Ha a fegyelmi szabályzat másként nem rendelkezik, a szándékos és a gondatlan elkövetést egyaránt büntetni kell. Az esetek egy jelentős részében egyébként nem is lehet egyértelműen megállapítani, hogy a cselekmény szándékos volt-e vagy gondatlan. Többnyire pl. nem bizonyítható, hogy az elkövető lemérte-e a méreten aluli halat, s azt abban a tudatban tartotta meg, hogy méreten aluli, vagy otthon felejtette mérőszalagját, ezért csupán becsléssel állapította meg a hal hosszát és esetleg azt hitte, hogy az méretes. (Egyébként az sem zárja ki a felelősségre vonást, ha a halat mások mérték meg és méretesnek tartották, mert a horgász köteles személyesen meggyőződni a fogott hal hosszáról).

A példaként említett és hasonló esetekben tehát nincs különösebb jelentősége annak, hogy a cselekmény szándékos volt-e vagy gondatlan, ezt legfeljebb (ha a szándékosság vagy a gondatlanság bizonyítható) a fegyelmi büntetés mértékének megállapításánál lehet figyelembe venni.

 A szabályok nem ismerete senkit nem mentesít a fegyelmi felelősségre vonás alól.

Ha azonban helyi érvényű szabályról (pl. rendkívüli tilalmi időről vagy az országosnál szigorúbb méretkorlátozásról) van szó, feltétlenül vizsgálni kell, hogy az elkövető ismerte-e a rendelkezést vagy kellő gondosság mellett azt ismernie kellet-e. Ez főként akkor fontos, ha év közben bevezetett szigorító rendelkezést szegett meg az elkövető. Ilyenkor alapvető fontosságú annak megállapítása, hogy az adott rendelkezést megfelelő módon közhírré tették-e.

Ha ugyanis valaki első alkalommal horgászik egy ismeretlen vízterületen, az köteles a horgászat megkezdése előtt az esetleges helyi szabályokról tájékozódni. Ha azonban ezt már korábban megtette és a kellő felvilágosítást megkapta (pl. írásban átadták neki a helyi horgászrendet), akkor már nem lehet elvárni, hogy a horgászat megkezdése előtt minden alkalommal újból és újból érdeklődje meg, vajon közben nem vezettek-e be valamilyen további korlátozó rendelkezést. Vétkesség hiányában nem szabható ki fegyelmi büntetés olyan személyre, aki valamely helyi jellegű korlátozó rendelkezést nem ismert és a körülményeknél fogva a tőle elvárható gondosság mellett nem is volt köteles ismerni (mert pl. nem tették közzé). Azt, hogy az adott esetben az elvárható gondosság mire terjed ki, csak esetenként lehet elbírálni.

A fegyelmi büntetés kiszabásánál figyelembe kell venni

-    A cselekmény súlyosságát

-    Az elkövető javára írható enyhítő körülményeket, illetőleg a terhére róható súlyosbító körülményeket, valamint

-    Az adott egyesületben, vagy vízterületen a horgászfegyelem fenntartásához, illetőleg megszilárdításához fűződő különleges érdekeket.

 A gyakrabban előforduló fegyelmi vétségek súlyosságának mértékét a javasolt fegyelmi büntetések juttatják kifejezésre. (Ezek a büntetések az átlagos esetekre vonatkoznak, amikor tehát számottevő enyhítő vagy súlyosbító körülmény nem állapítható meg. Enyhítő körülmény esetén természetesen sor kerülhet eltiltás helyett szigorú megrovás alkalmazására is.

A cselekmény súlyosságát növelhetik az elkövetés körülményei (pl. a nagyobb nyilvánosság előtt elkövetett, másokban megbotránkoztatást keltő vagy másokat is fegyelmi vétség elkövetésére csábító cselekmény szigorúbb megítélés alá esik).

A cselekmény súlyának megítélésénél kell fegyelembe venni az esetleges káros következményeket is (nem mindegy pl. hogy valaki milyen mértékben rongálja meg a partvédőművet). Az enyhítő, illetőleg a súlyosbító körülményeket egyedileg kell elbírálni, ezek teljes körű felsorolása nem lehetséges.

Enyhítő körülmény lehet pl. az, ha az elkövető

-          Fiatalkorú,

-          Kezdő horgász, aki még nem ismeri kellően a horgászat szabályait,

-          Számottevő társadalmi munkát végzett a horgászközösség javára,

-          Súlyos betegségben szenved,

-          Feltáró jellegű beismerést tett,

-          Tettét őszintén megbánta.

 A példaként felsorolt okok azonban szükségképpen és nem minden fegyelmi vétség esetén számítanak enyhítő körülménynek. Ha pl. valaki tettlegesen bántalmazza a halőrt, akkor nem enyhítő körülmény, hogy kezdő horgász. Általában nem enyhítő, sőt súlyosbító körülmény, ha az elkövető italos állapotban követte el a fegyelmi vétséget (pl. az egyesület közgyűlésén botrányt okozott).

 Önmagában véve a hosszabb ideje fennálló egyesületi tagság sem enyhítő körülmény. Az a tény, hogy az elkövető ellen még nem volt fegyelmi eljárás, csak hosszabb egyesületi tagság esetén és csak olyankor enyhítő körülmény, ha az elkövető rendszeresen szigorúan ellenőrzött vízterületen horgászik. Gyengén ellenőrzött vizeken ugyanis előfordulhat, hogy az elkövető sorozatosan követett ugyan fegyelmi vétséget , s mindössze azért nem folyt még ellene fegyelmi eljárás, mert nem érték tetten.

Súlyosbító körülmény, ha pl. az elkövető

-          Már korábban is követett el hasonló fegyelmi vétséget;

-          Tettét italos állapotban követte el;

-          Megpróbálta fondorlatosan félrevezetni a fegyelmi ügyben eljáró szervet, de a tett tagadása semmiképpen nem súlyosbító cselekmény;

-          A horgászszervezetben betöltött tisztsége vagy megbízatása folytán fokozott mértékben köteles lett volna példaadó magatartást tanúsítani.

Fokozott szigorral kell óvni a horgászfegyelmet a kiemelt jelentőségű, sokak által látogatott horgászvizeken, ahol a fegyelmi vétség könnyen másokat is hasonló magatartásra csábít, illetőleg kívülállókban kedvezőtlen véleményt kelt a horgászokról. Indokolt a fokozott szigor alkalmazása olyankor is, ha valahol elszaporodóban vannak a fegyelmezetlenségek vagy bizonyos fegyelmi vétségek (pl. a bot őrizetlenül hagyása), s a rendteremtés érdekében szükség van a példás büntetésekre.

Az egyes fegyelmi vétségek esetén javasolt büntetések

(a felsorolás csak a gyakrabban előforduló fegyelmi vétségeket tartalmazza)

1.            Tiltott eszközökkel folytatott jogtalan halfogási tevékenység, az esetleges zsákmány              mennyiségére való tekintet nélkül (varsázás, fenékzsinórozás, dobó-  vagy tiltott elektromos halászat, emelőháló és gereblyéző felszerelés használata stb.)

5 év

2.            az ellenőrzésre jogosult személy (halászati őr, társadalmi halőr, mezőőr, rendőr stb.) bántalmazása

5 év

3.      A horgászat során, a horgászattal összefüggő okból (pl. jelölt hellyel kapcsolatos vita miatt, stb.) más horgász, illetőleg egyesületi vezető tettleges bántalmazása

5 év

         Megjegyzés: nem vonható felelősségre, aki jogos védelmi helyzetben cselekszik, tehát pl. az ellene vagy más horgász, illetőleg az ellenőrzésre jogosult személy ellen irányuló támadás elhárítása érdekében alkalmaz (indokolt mértéket meg nem haladó) erőszakot.

4.      Az ellenőrzésre jogosult személy sértegetése, szidalmazása

    1 - 3 év

5.      Tilalmi időben folytatott horgászat, zsákmány nélkül

                  6 hónap – 1 év

         Megjegyzés: Ide tartozik mind az egyes vízterületekre vonatkozó helyi általános tilalom, mind pedig a törvény által előírt fajlagos tilalmak megszegése.

 6.      Tilalmi időben folytatott horgászat és tilalommal védett halfajokból való zsákmány megtartása

        1 – 2 év

 7.      Méreten aluli hal megtartása   

             - mérethez közeli               6 hónap – 1 év

             - jelentősen méret alatti    1 – 2 év

         Több hal megtartása esetén a büntetés mértékét növelni szükséges.

 8.      Tilalmi időben méreten aluli hal megtartása (két szabály egyidejű megszegése)

              - egy hal esetén                  1 – 2 év

              - több hal esetén                 2 – 5 év

 9.      A kifogható halak darabszámára vonatkozó korlátozásnak

              - egy db hallal való túllépése  6 hónap – 1 év

         Megjegyzés: Több hal esetén a büntetés mértékét növelni szükséges.

10.    A kifogható darabszám korlátozás túllépése oly módon, hogy a halak között méreten aluli is van (két szabály egyidejű megszegése)

    1 – 2 év

         Megjegyzés: Több hal esetén a büntetés mértékét növelni szükséges.

11.    A kősüllőre, illetve a méretkorlátozás alá nem eső halfajokra vonatkozó törvényi vagy helyi súlykorlátozásnak túllépése

                6 hónap – 1 év

         Megjegyzés: A túllépés mértékétől függően növekszik.

 12.    Állami jegy és érvényes területi engedély nélküli horgászat

      2 – 3 év

 13.    Érvényes területi jegy nélküli horgászat

1 év

Megjegyzés: Nem tartozik ide az az eset, ha valaki az ellenőrzés időpontjában bizonyíthatóan rendelkezett érvényes területi jeggyel (tehát azt nem utólag szerezte be), de területi jegyét otthon felejtette. Ilyenkor első esetben helyszíni figyelmeztetés, egy éven belüli ismétlődés esetén pedig a Fegyelmi Szabályzat 5. §. 4. bekezdése szerinti eljárás indokolt.

14.    Tiltott helyen való horgászat

              3 – 6 hónap

 

15.        Az éjszakai horgászat tilalmának megszegése

                     6 hónap – 1 év

 

16.    Szabályos horgászeszközökkel, de szabálytalan módon való horgászat (behordás, sleppelés nem kézben tartott bottal, a bevetett készség őrizetlenül hagyása)

                   3 – 6 hónap

 

17.    A használható horgászfelszerelések (botok) számára vonatkozó korlátozásnak egy bottal való túllépése

                                                

                                3 bot                                         1 év

                                4 bot                                         2 – 3 év

         Megjegyzés: További botszám után a büntetés mértékét növelni szükséges.

 

18.    Az egy horgászfelszerelésen alkalmazható horgok számának be nem tartása

írásbeli megrovás – 3 hónap

         Amennyiben egy felszerelésen 4 vagy azt meghaladó számú horog van, akkor a tiltott eszközökkel folytatott horgászat (1. pont) kategóriába tartozik.

19.    A zsákmány bejegyzésének elmulasztása a fogási naplóba, illetve az egyesületi fogási naplóba

    a mérettel védett halak fogása utáni mulasztás              3 – 6 hónap

    a horgászat befejeztével a bejegyzés elmulasztása          1 év

20.    Természetvédelmi oltalom alatt álló halfajok zsákmányolása

    1 – 2 év

21.    Az ellenőrzésre jogosult személy felhívása esetén a horgászatra jogosító igazolványok felmutatásának vagy a horgászzsákmány megmutatásának megtagadása, feltéve, hogy más szabálysértés nem történt.

           6 hónap – 1 év

         Megjegyzés: Ha bizonyítást nyer, hogy az ismertetett jogellenes magatartásra azért került sor, mert a horgász nem rendelkezik érvényes területi engedéllyel, illetőleg horgászzsákmányában méreten aluli hal is volt, vagy a zsákmány meghaladta a darab- vagy súlykorlátozást, a fegyelmi büntetést alapvetően az utóbb említett (súlyosabb megítélés alá eső) cselekmények alapján kell megállapítani és a büntetés mértékét meg kell növelni az ellenőrzés jogtalan akadályoztatása miatt.

 22.        A partvédőmű vagy más műtárgy megrongálása, a környezetvédelmi szabályok megszegése tórend megsértése(pl. szemetelés, cigaretta csikkek eldobálása)

           3 hónap – 1 év

A nagyobb kárt vagy veszélyt okozó rongálás, illetőleg a környezetvédelmi szabályok súlyosabb megszegése (pl. gépjármű fáradt-olajának a tóparton történő földbe illetvevízbe eresztése, szennyvíztároló tartalmának talajba engedése,súlyosabb környezetszennyezés).

 2 – 5 év

23.    Aki a vendéghorgász fogadására vonatkozó előírásokat megszegi, azt a vendéghorgász fogadásának lehetőségétől el kell tiltani.

 1 – 5 év

 

 4.     Horgászengedély átruházása jogosulatlan személy részére.

1 - év

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 40
Tegnapi: 10
Heti: 129
Havi: 869
Össz.: 62 693

Látogatottság növelés
Oldal: Fegyelmi büntetés mértéke
Községi Horgászegyesület Győrladamér - © 2008 - 2024 - gyorladamerhorgaszat.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »